Internet byl spuštěn s ušlechtilým cílem. V ARPANETu si od konce 60. let dopisovaly univerzity, třeba Stanford se Santa Barbarou. Ostatně i u nás byla první linka zprovozněna právě na ČVUT. Na první pohled by člověk očekával, že internet bude přispívat k širšímu všeobecnému rozhledu. Již nebude třeba listovat v knihách, často obsahujících neaktuální poznatky, ale každý si tak šmahem opatří aktuální informace. Nikdy by mne nenapadlo, že si ale může opatřit aktuální „informace“ o tom, že planeta, na které žijeme, je placatá.
Myslím, že svou roli hraje i to, že v posledních letech lidé přestávají důvěřovat vědě. Můžeme spekulovat o tom, jaký podíl na tom mají sociální sítě. Tam totiž na základě velmi povrchního a primitivního sledování výhradně jen dílčích (a na první pohled pozorovatelných) jevů, je schopen dle svého názoru „sestřelit“ několikrát odbornou veřejností recenzované vědecké teorie nejeden influencer. Přeborníkem je třeba i poměrně známý chlápek, který během svého dojemného rozplývání se nad sebou samým, jako triumf neopomene i zmínit, že má peníze. Přesněji, jak říká: Hodně peněz. Nakonec nám s příkladnou ignorací statistiky předloží jeden snímek. Vyřízeno. Ta věda. Nandali jsme jí to! Hahaha. Celou věc pak ochotně a dobrovolně přiživí parta řiťolezeckých nohsledů, kteří by po dotyčném snad sežrali i jeho hovno, aby si jich všiml. To je samozřejmě trochu extrémní příklad, nicméně dotyčný prokazuje se svými toxickými pohůnky vědě podobnou medvědí službu, jako leckterý pošahaný příznivec fantasmagorie o placaté Zemi. Je vlastně smutné, že někdo, ke komu jsem jako kluk vzhlížel, je dnes terčem (oprávněného) posměchu, aby se tasil s podobnou argumentací, jako páprdové ve čtvrté cenové.
Žádná dogmata
Potíž je trochu v tom, že věda vlastně nikdy netvrdí, že by byla dogmatická. Neustále se precizuje, vzájemně se ověřuje – jednotlivé teorie musí navazovat jedna na druhou a zapadat do sebe. A čas od času i ona chybuje. Líbí se mi myšlenka, kterou jednou pronesl matematik Petr Vopěnka: „Rozum je neomylný, mýlit se mohou jenom lidé, kteří ho užívají.“
Snad tedy každému, normálně uvažujícímu člověku, musí být jasné, že by neměl z principu nedůvěřovat vědě a pohrdat jí jen z toho důvodu, že se časem některé teorie ukázaly jako mylné. Navíc často ty, které s daným tématem vůbec nesouvisí. Že se něco vyvrátilo je ale vlastně docela dobře. Dokládá to totiž, že „kontrolní mechanismy“ vědy fungují a chybné teze čeká smetiště dějin. Navíc si věda moc dobře uvědomuje, na rozdíl od všech těchto „odborníků“ na placatost Země, že vědecké chyby jsou často „cinknuté“ ze dvou důvodů: a) touhou po objevu „Vidím, co chci vidět“ či b) přehlédnutím „Bojím se vidět“. Takže zatímco uvažující člověk je plný pochybností, blbec je si svou geniálností naprosto jistý a bude se za svou úchylnou fantasmagorii rvát do roztrhání těla. A ochotně se o ní podělí Facebooku…
Zeměplocha
Není proto divu, že leckteří z podobně laděných a téměř až paranoidně nedůvěřivých lidí, jsou ochotni nevědomky odevzdaně akceptovat třeba i celou tu směšnou konspiraci o tom, že Země je ve skutečnosti placatá. Nevadí jim, že jim někdo vlastně tvrdí, jak by například měli být schopni dohlédnout až do velmi vzdálených měst, což se ostatně nikomu nedaří ani z poměrně vysokých vrcholů. Vedle toho všeho působí poněkud tragikomicky příběh šíleného Mika – blbce, který byl schopen obětovat tomuto nesmyslu vlastní život, aby se při pokusu se svým vlastním strojem zřítil a zemřel. Ten se nejspíše domníval, že jen vlastní stroj mu pravděpodobně ukáže placatou Zemi, neboť konvenční pronajaté letadlo mu ji nejspíš bude nějak zakřivovat.
Prostá matematika
Jako kartografa mne tahle kravina baví o to víc. Když totiž vidím, že někdo na koleni „dokazuje“ placatost Země svými prostoduchými argumenty, vyloženě se popadám za břicho smíchy. A proč? Většinu geodetických úloh lze vlastně řešit i naprosto primitivními goniometrickými funkcemi. V podstatě lze geopočty rozložit na jednodušší úlohy a spoustu věcí by si schopnější počtář s pár náčrtky byl schopen odvodit. Sinus a tangens známe všichni. Vtip je v tom, že jsou to obecné matematické principy. Naprosto základní. Ty nikdo žádnou “konspirací” o tom, že žijeme na kulaté (je to spíš taková brambora – geoid) Zemi, přece zatížit nemohl. Pokud bychom si tedy následně jako schopní počtáři vytvořili svou vlastní (opět nikým nezmanipulovanou) čtvercovou síť, která by nám posloužila jako souřadnicový systém, pak bychom na základě nich dokázali k jednotlivým měřením z terénu vypočítat souřadnice v tomto systému.
Tak… a teď mají někteří z Vás pocit, že už pronikli do geodézie a kartografie. Dovedou přece počítat s goniometrií. Matematicky si tedy na ose X a Y odvodí, jaké budou souřadnice. Cha! No… Realita je ale trochu jiná. Nebudou Vám vycházet. Kdybyste si tedy na papíře načrtli několikakilometrové obrazce, které se na konci z obou stran potkají, v terénu se Vám provést stejný a tedy postupně vytyčit, uzavřený obrazec o stejných úhlech i vzdálenostech pomocí totální stanice (to je to, čím měří geodeti) nepodaří, ani kdybyste se zbláznili. Nezapomněli jste na něco? Na magické číslo 6378? Co to vlastně je? Joo, aha, to je poloměr Země! Celou úlohu jste totiž počítali fakticky jen ve 2D, ačkoliv Země je skutečně trojrozměrná a zakřivená. Garantuji Vám, že byste se v podstatě na vlastní oči přesvědčili o tom, že neuvažovat zakřivení Země, to znamená, že jinak naprosto logické postupy učiníte nepoužitelnými. Takhle to chodí v kartografii. Snaží se nám tedy pár influencerských tupců namluvit, že někdo zakódoval tuto “konspiraci” i do běžné matematiky? Pak to museli být už Egypťané nebo ve starém Řecku Aristarchos, otec goniometrie, a to tedy 200 let před naším letopočtem. Za koho lobbovali? Za NASA?
Internet od svých počátků urazil velkou cestu. My teď žijeme v době, kdy se blbci radí na internetu. V době, kde se banda těchto konspirujících blbců dokonce etablovala jako politická strana. Těžko se mi srovnává s tím, že v době postfaktické je v lidech tolik sebevědomí, že jim není stydno vysmívat se vzdělaným lidem a ještě jsou schopni ze své pozice s nimi vést polemiku o tématech, do kterých skutečně nemohli proniknout po pár přečtených řetězových e-mailech od Maruny z prasečáku… Na to si snad nikdy nezvyknu a budu proti tomu bojovat do roztrhání těla. Zvolal bych: Země je šišatá… a přece se točí.
Přeji Vám krásný zbytek prázdnin… a pevně doufám, že během svých toulek po naší planetě nepřepadnete přes okraj.